Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Už jste zkontrolovali střechu po zimě?

I když letošní zima nepatřila zrovna k těm nejkrutějším a sněhu jsme si moc neužili, i tak byste měli pamatovat na to, že vaše střecha potřebuje na jaře důkladnou kontrolu. Poškodit ji totiž mohou nejen nánosy sněhu, ale i silný vítr, prudký déšť, kroupy nebo mrazy. Díky tomu, že odhalíte případné problémy zavčasu, si ušetříte nejen nemilé překvapení v době, kdy to budete nejméně čekat, ale i vaši peněženku. Zamezíte totiž vzniku rozsáhlejších škod a prodloužíte životnost vaší střechy.

Zkontrolujte krytinu

První věc, kterou byste měli po zimě zkontrolovat, je stav střešní krytiny. Pokud se ze střechy sesouvá větší množství sněhu, které může vážit až několik tun, nemusí krytina tento nápor zvládnout a tašky se mohou uvolnit. Klasické skládané tašky jsou pak velmi náchylné na změny počasí, obzvláště pokud chvíli taje a poté zase mrzne. Objevíte-li rozsáhlejší poškození, je lepší zavolat si na pomoc odborníka. Zkušený pokrývač nejlépe zhodnotí situaci a poradí vám, v jakém rozsahu a jak nejlépe střechu opravit.

Otestujte plechy

Při kontrole střechy nezapomeňte i na důkladnou kontrolu klempířských prvků. Zkontrolujte oplechování všech prvků a průniků, tedy komínu, odvětrávacích otvorů, světlíků i vikýřů. Zároveň plechy důkladně vyčistěte, aby mohla bez problémů odtékat voda – hlavně pak plechy za komínem a střešním oknem. A když už budete na střeše, rovnou se podívejte i na stav zatmelení hran plechu s komínem a zdí.

Prohlédněte okapy

Součástí kontroly střechy je i revize svodů a žlabů. Prohlédněte okapy a odtokové roury, zkontrolujte neporušenost jejich spojů, pozor si dejte i na pokřivené nosné háky či prohnuté žlaby. Pokud nejsou průchodné, důkladně je vyčistěte, a to včetně mřížek a odtoků. Nebude-li vám k vyčištění stačit silnější proud vody, pomožte si kartáčem. Zjistíte-li porušenost spojů okapů, pak u plastových si poradíte snadno s pomocí lepidla nebo tmelu. Máte-li pozinkované okapy, je lepší obrátit se na odborníky a nechat je ošetřit proti korozi.

Nezapomeňte na podkroví

Poškození střechy nemusí být viditelné jen zvenčí, proto důkladně projděte i podkroví a podívejte se, zda někde nezatéká voda, nejsou mokré fleky na stropě, nebo se dokonce netvoří plísně. Zkontrolujte také těsnění kolem střešních oken, zda není zpuchřelé a nezapomeňte i na kontrolu jejich nátěru.

Revizi střechy po zimě neberte jako nutné zlo, ale jako ten nejdůležitější krok k tomu, jak ochránit vaši střechu před rozsáhlým poškozením. A vaši peněženku pak před tisícovými výdaji. Do celkové jarní revize zahrňte také kontrolu hromosvodů, sněhových zábran, pokud je používáte, a stav komínu. Nechcete-li spoléhat sami na sebe, můžete si na revizi pozvat pokrývače nebo specializovanou firmu, kteří vám vaši střechu odborně zkontrolují.