Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Zelené střechy: užitečný doplněk nebo další forma ekoterorismu?

Jedni si nemohou vynachválit praktické i estetické vlastnosti zelených střech, druzí v nich spatřují módní výstřelek nebo v horším případě úplnou hloupost. Na následujících řádcích se dozvíte základní fakta o tomto fenoménu a budete si tak moci udělat vlastní názor.

Co je to zelená střecha?

Nebudeme se bavit o zeleném nátěru krytiny – pod pojmem zelená střecha si naopak představíme kombinaci vegetace a půdy (či pěstebního substrátu), leckdy doplněnou kořeny a zavlažovacím a odvodňovacím systémem. Vrstva zelené střechy je od té běžné obvykle oddělena dělící, dilatační a ochrannou vrstvou a můžete ji pohodlně „nainstalovat” i na šikmou střechu.

Nejlepších efektů pak dosáhnete s jednoplášťovou střechou (má-li parozábranu), protože větrací mezera u dvouplášťových střech v zimě snižuje izolaci a v létě naopak konstrukci otepluje. Pokud se zelená střecha dobře navrhne a nainstaluje (důležitá je zejména volba hydroizolace a odolnost proti prorůstání kořenů, působení mikroorganismů aj.), může výrazně prodloužit životnost celé střechy.

Výhody zelených střech

Kromě zřejmého estetického prožitku mají zelené střechy celou řadu dalších výhod:

  1. Regulace tepla. V zimě utratíte méně za vytápění a střešní krytina je mnohem více chráněná před velkými mrazy i přehříváním.
  2. Zadržování srážkové vody. Dle typu zelené střechy až 30-90 %, tím pádem máte také mnohem menší starosti s odváděním vody do kanalizace.
  3. Lepší klima. Rostliny zachytávají škodlivé částice a výrazně zvyšují kvalitu vzduchu v blízkém okolí.
  4. Možnost instalace na libovolnou střechu. Jste omezeni pouze její nosností, nikoli sklonem (klasické islandské zelené střechy mohou mít sklon i hodně přes 40°).

Závěrem

Zelené střechy mají vlastní normu (ČSN 73 1901) a i kdyby jen každá dvacátá střecha v městských aglomeracích byle zelená, hned by se nám o hodně lépe dýchalo. Budete se o ni muset starat, musí být skutečně precizně postavená a bude vás stát peníze navíc – i přesto byste měli říct zelené střeše jednoznačné „ano” při rekonstrukcích nebo stavbách nových domů.