Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Jak vybrat správnou střešní krytinu?

Vhodně zvolená střešní krytina má zásadní vliv na trvanlivost střechy, intenzitu její údržby a samozřejmě i její správnou funkci. Každá střecha zároveň musí respektovat technické normy i klimatické podmínky, ve kterých se dům nachází. V článku si projdeme základní faktory, které vám pomohou k výběru krytiny vhodné právě pro vaši střechu a podíváme se také na nejběžnější materiály, které se na střechy používají.

Základní kritéria pro výběr střechy

1. Nosnost krovu. Těžké materiály jako pálené tašky nebo beton nemůžete použít, pokud byl váš krov projektován pro lehčí materiály (třeba z estetických důvodů).

2. Sklon střechy. Každá krytina má přesně stanovený bezpečný sklon a minimální sklon, na kterém ji ještě můžete použít.

3. Údržba. Pokud máte ostrý sklon střechy, je dobré vybrat krytinu, která potřebuje jen minimální údržbu – jinak budete muset investovat do střešních doplňků, které na střeše zajistí bezpečný pohyb.

4. Životnost. Nejdéle vydrží pálené tašky (až stovky let), nicméně v podstatě všechny druhy krytin vám budou složit v řádech desítek let.

5. Další úpravy. Důležitým faktorem také může být možnost dodatečných úprav, typicky zateplení nebo protihluková opatření.

Využijte naše výhodné akce na střešní krytiny.

Nejběžnější materiály pro střešní krytinu

Pálená taška se obvykle vypaluje z jílů při teplotách nad 1 000° C. Je extrémně pevná a mrazuvzdorná a kromě klasického tvaru jsou k sehnání tašky nejrůznějších profilů (rovinné, korýtkové, plastické aj.). Pálené tašky jsou těžké, pro jejich použití proto musíte mít kvalitní krov.

Beton je o něco lehčí než pálené tašky (i když možná opticky působí jako těžší). Výrobci už dávno opustili nudnou šeď a seženete v podstatě libovolnou barvu. Pevnost betonu se během let jenom zvyšuje a navíc má malou nasákavost, takže v něm jen těžce zakoření mechy a lišejníky; díky nenasákavosti je také výbornou volbou pro nemovitosti na horách.

Vláknocementové desky (lisované či profilované) jsou nástupcem eternitu, jsou však zdravotně zcela nezávadné. Jde o lehký materiál vhodný téměř pro jakýkoli krov. Jistým omezením je nutnost odvětraného prostoru pod krytinou a také fakt, že po střeše nebudete moci chodit.

Asfalt je další z kategorie materiálů, které vydrží extrémně dlouho. Pokládka je velmi rychlá a není potřeba v podstatě žádná údržba.

Zajímavou volbou je také speciálně upravený plast. Mezi jeho hlavní výhody patří extrémně nízká hmotnost, velká odolnost vůči povětrnostním podmínkám a na rozdíl od betonu je 100% nenasákavý.

Závěrem

Střešní krytinu volte také s ohledem na její doplňky, které chcete nebo potřebujete využívat. Některé krytiny (např. pálené tašky) mohou také mít speciální úpravy jako engobování pro zvýšení tvrdosti tašky nebo glazurování, které udrží tašky hladké a lesklé. Nezapomeňte také od svého dodavatele požadovat certifikáty kvality materiálu dokládané normami ČSN nebo ISO.