Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Vlastnosti plastových a kovových okapů

Chystáte se měnit svůj okapový systém nebo jej vybíráte k novému domu? Okapy se v podstatě vyrábějí jen ze dvou materiálů – plastů a kovů. Na následujících řádcích se dozvíte více o výhodách obou typů a budete o něco blíže vybrání okapového systému vhodného právě pro vás.

Plastové okapy

Moderní variantou jsou okapy ze speciálně modifikovaného plastu. Přidávání změkčovadel, stabilizátorů a UV filtrů činí plastové okapy nesmírně odolné vůči povětrnostním podmínkám a UV záření. Můžete se u nich také spolehnout na vratné deformace (což je výhodné zejména v zimě, kdy roztahováním a následným smrštěním nedochází k praskání okapů).

Plastové okapy jsou:

  • levnější oproti kovovým (s tím také koresponduje kratší životnost)
  • lehčí oproti kovovým
  • jednoduše namontovatelné i sundavané (hlavně odmontování může být výhodné, pokud tak chcete okapy v zimě ochránit proti padajícímu sněhu)

Okapy z plastu se nemusí natírat a mají i jednodušší údržbu (většina nečistot totiž sama sklouzne po hladkém povrchu). Na trhu seženete nespočet barevných variant a plastové okapy mají ještě jednu, ryze českou, výhodu – nezajímají vykutálené sběrače kovů.

Kovové okapy

Velká kategorie kovových okapů se dále dělí podle přesného typu použítého kovu. Všechny však spojujetrvanlivost desítky let, dále je nemusíte nijak udržovat (s výjimkou pozinkovaného plechu a čištění, vizte níže) a v neposlední řadě představují i klasickou designovou volbu pro váš exteriér.

Z jakých materiáků můžete kovové okapy koupit?

1. Pozinkovaný plech je jednou z nejběžnějších variant. Je relativně levný, ale bohužel mu musíte pravidelně obnovovat udržovací nátěry (které také něco stojí).

2. Titanozinek je slitina 99.995 % zinku a přísad mědi a titanu. Je samozřejmě dražší oproti pozinkovanému plechu, ale stále levnější než měď a také ho nemusíte natírat.

3. Měď je elitní okapový materiál, který bez přehánění vydrží po staletí. Povrch časem zoxiduje nejprve do černé a pak zelené barvy, ale odolnost a vlastnosti mědi zůstanou 100% zachovány. Možnou nevýhodou měděných okapů je uvolňování jedovatých oxidů do protékající vody – nemůžete s ní pak na zahradě zalévat.

4. Ocel s polyesterem je hybridní materiál kombinující výhody kovových a plastových okapů. Z kovových si bere dlouhou životnost a z plastových širokou nabídku barevných provedení a hladký povrch přispívající k lepšímu samočištění.

Závěrem

Plastové okapy vám nabízí větší flexibilitu, ale zase je budete muset častěji měnit. Pokud navíc barevně vypadají jako kovové, dejte k nim cedulku s upozorněním, že jsou skutečně plastové (kvůli zlodějům). Dalším chytrým ochranným trikem proti nenechavým rukám je okap s venkovní stranou z plastu a vnitřní stranou z mědi.