Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Nemáte peníze na zateplení střechy? Zkuste izolovat strop!

Izolace neobývané půdy

Pokud máte v domě nevytápěnou půdu, v prvním kroku položte izolaci na její podlahu (například rohože a desky z ovčí vlny). I s položenou izolací se na půdě dá stále chodit, stačí ji pak zakrýt improvizovanou podlahou ze stlučených prken. Nezapomeňte pod izolaci umístit paratěsnou vrstvu. Izolaci také překryjte lepenkou (dbejte na to, aby zároveň i větrala), zabráníte tak pronikání prachu či studeného vzduchu do izolace. Výhodou je snadné odstranění a přemístění, například u stavebních úprav.

Další možností je sypká izolace – papírová vlákna nebo perlit. Sypkou izolaci však samozřejmě můžete využít jen tehdy, pokud vám půdu pravidelně neprofukuje vítr. Nejčastěji ji uplatníte na malých půdách u střech s mírným spádem.

V případě domu s dřeveným stropem a dutinami mezi trámy se můžete také pokusit odizolovat tyto dutiny. Tato metoda je spíše okrajová, protože izolace nebude v žádném případě 100% (a vy ani nemáte jak ověřit, kam až izolace dosáhla). Vůbec se tak nemusíte zbavit tepelných mostů a bude docházet k nežádoucímu srážení vlhkosti. Dutiny navíc musí být alespoň 10-12 cm vysoké, aby mělo smysl se o tuto metodu pokoušet.

Závěrem

Zateplování stropuvůbec nepřipadá v úvahu pro domy s podkrovím, které se používá k obytným účelům. Jeho účinnost je také mnohem menší, než například profesionálně provedená rekonstrukce a instalace dvouplášťové střechy.

I když se zateplení stropu dá provést svépomocí, přesto byste si měli pozvat odborníka na konzultaci – zabráníte tak většině nepříjemných překvapení s kondenzací a ohrožení stability celé střechy kvůli plísním a houbám.