Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

4 tipy pro efektivní čištění komínů svépomocí

Pokud doma topíte tuhými palivy, je nutné pamatovat na čištění komína. Jen důkladně vyčištěný komín vám bude v topné sezóně sloužit bez závad. Dle vyhlášky 91/2010 Sb., která je v platnosti od 1.1.2011 můžete provádět čištění komínu svépomocí, pokud topíte tuhými palivy v kotlích, kamnech, krbech, krbových vložkách nebo dalších spotřebičích do 50 kW včetně. Odborná kontrola spalinové cesty kominíkem je v tomto případě nutná jedenkrát ročně.

Dejte sbohem usazeninám

Než se pustíte do samotného čištění komínu, usnadněte si odstraňování usazenin pomocí chemických přípravků. Zakupte si buď granulovaný přípravek Kominíček, nebo pevný Čisticí špalek. Oba fungují na stejné bázi. Několik dní před tím, než se rozhodnete pro čištění komínu, opakovaně spalte jeden z těchto přípravků ve vašem kotli či krbu. Díky tomu chemicky narušíte saze a dehet a uvolníte usazeniny. Čištění komína pak bude mnohem snazší. Než se pustíte do samotného čištění, netopte a nechte kotel i komín důkladně vychladnout, a to minimálně přes noc.

Vyberte vhodné nářadí

Pro čištění komínu budete potřebovat odpovídající kominické nářadí, které seženete v hobbymarketech, v železářství, ve specializovaných prodejnách nebo na internetu a přijde vás zhruba na tisíc korun. Pokud se chystáte na čištění komína shora, budete potřebovat kominický strojek s lanem a sluníčkem. Na čištění zdola i shora pak slouží štosákové kartáče s nastavitelnou tyčí, které ale dobře poslouží jen u krátkých komínů. Kartáč i sluníčko by měli mít stejný průměr jako komín. Pokud máte nerezovou či keramickou vložku, informujte se u prodavače, zda se daný výrobek hodí i pro tento typ komínu. Opomenout byste neměli ani na ochranné zdravotnické roušky, které zabrání nadýchání sazí, a zrcátko, pomocí něhož se budete dívat do komína.

Protáhněte komín

Pokud se chystáte na čištění komínu shora, pak nezapomeňte důkladně zavřít dvířka od kamen a ucpat je například novinami, aby se vám nevysypaly ven saze. Ke komínu přistupujte vždy bezpečným výlezem nebo po žebříku či stupních. Odmontujte stříšku komínu nebo hlavici, zkontrolujte, zda nad sebou nemáte dráty elektrického vedení, o které byste mohli zavadit a začněte pomalu spouštět provaz se strojkem nebo tyč s kartáčem a pak pomalu vytahujte nahoru. Nejprve vymeťte horní část komína, pak až spodní. Čistit byste měli pomalu, aby se saze nenahrnuly do kamen.

Vymeťte saze

Po vyčištění komína vymeťte saze a usazeniny, které napadaly do dolní části komína. K vymetení sazí slouží dvířka, která jsou pod místem připojení kamen nebo kotle. Saze vymetejte smetáčkem a lopatkou do nádoby z nehořlavého materiálu.

Závěrem

I když dle zákona stačí, aby kominík vyčistil komín pouze jednou ročně, pokud si netroufnete na čištění sami, měli byste si jej pozvat alespoň dvakrát do roka, a to vždy před topnou sezónou a pak po ní. Stejně tak kominíka zavolejte v případě, že při čištění objevíte mazlavý dehet. Ten je totiž velmi nebezpečný, protože by se mohl vznítit. Kominík se ho dokáže zbavit vypálením – do toho se ale sami nikdy nepouštějte, protože byste mohli vyhořet.