Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

4 chytré tipy pro rekonstrukci střechy

Myšlenky na rekonstrukci střechy nepronásledují jenom majitele domů, kterým začíná zatékat. Možná chcete lépe využít půdní prostormodernizovat design své střechy nebo pojmout rekonstrukci střechy jako investici pro snížení energetických výdajů.

1. Dvouplášťové střechy s pálenými taškami

Technologie dvou- (i tří-) plášťové střechy funguje na principu mezery mezi krytinou a izolací, obvykle minimálně alespoň 4 centimetry. V této mezeře proudí vzduch a odvádí přebytečnou vlhkost, čímž přispívá k celkové vyšší trvanlivosti střechy. Nejčastějším druhem krytiny jsoukeramické pálené tašky, které jsou velmi odolné proti přírodním živlům a seženete je v mnoha barvách; můžete tak snadno přizpůsobit design střechy zbytku domu i zahradě.

2. Laťování a posuvné tašky

Posuvné tašky úzce souvisí s laťováním, na které se krytina pokládá. Pokud je laťování ještě pořádku a nemusíte / nechcete ho měnit (jsou to koneckonců náklady navíc), posuvné tašky vám dají výrazně volnější ruku při výběru krytiny – nebudete totiž muset respektovat původní rozměry tašek, pro které byly latě dimenzovány a pohodlně si nastavíte krycí délku podle potřeby. Kromě toho vám posuvné tašky pomohoupřeklenout nerovnosti v krovu, které tak často potkáváme zejména na stavbách svépomocí pocházejících ze 70. a 80. let.

3. Materiál krytiny

U starších krovů dávejte pozor a nesahejte automaticky po betonu a keramice – pod přílišnou vahou by se mohly zbortit. Před podobným nebezpečím by vás samozřejmě měl včas varovat dodavatel střechy a obratem doporučit vhodné alternativy jako plech, šindel nebo vláknocementovou krytinu. Vhodné materiály ovlivňuje také sklon střechy:

  • pálené a betonové tašky od 15°
  • pod 15° plech nebo asfaltové šindely

Zkontrolujte si také vyhlášky svého městského nebo obecního úřadu, protože ty mohou povolené materiály přímo vymezovat.

4. Tepelná izolace

Precizní izolace střechy je náročná záležitost. Čím bude střecha členitější, tím těžší a dražší bude všechna místa perfektně odizolovat a zabránit vzniku tepelných mostů (tedy míst, kudy teplo uniká a sráží se v nich vlhkost). Pokud chcetevikýře, vřele doporučujeme udělat raději jeden velký a s více okny místo například čtyř menších po obvodu celého domu.

Závěrem

K nové střeše si můžete objednat také doplňkové materiály, například speciální větrací pásy nebo nástavce na tašky (pro digestoř, anténu nebo větrání). Nová střecha také není příliš dobrý prostor k šetření, protože by vám měla vydržet (funkčností i krásou) několik desítek let.